29 Eylül 2013 Pazar

Tarryn Fisher - Fırsatçı

Orjinal Adı:  The Opportunist
Seri Bilgisi: Love Me With Lies
GoodReads Puanı: 4.28
Türkçe Yayın: Aspendos Yayıncılık
Çevirmen: Meltem TürkmenYorumum

Hafta sonu için hangi kitabı okusam diye düşünürken gözüme Aspendos Yayınevi'nden Fırsatçı takıldı.
İlk tanıtımı yapıldığında oldukça ilgimi çekmişti. Dün kitabı bitirdim.
Olivia ve Caleb’in bir garip aşk hikayeleri üzerine kurulmuş. Başlangıçta Olivia’nın Caleb’in eski bir aşkı olduğunu ve tesadüfi bir karşılaşmalarını görüyoruz. Çok ama çok kötü ayrılmışlar. Tesadüfe bakın ki Caleb bir hafıza kaybı yaşamış, Olivia bunu öğrendiğinde şok oluyor ve ikinci bir şans olarak bir fırsata dönüştürmeye çalışıyor. Tabi Caleb’in yeni kız arkadaşı ile de çarpışması anlamına geliyor. Ama gelin görün ki kazın ayağı göründüğü gibi değil. Kimin fırsatçı olduğu tartışılır. Hikayeyi Olivia’dan dinliyoruz, bu arada sıklıkla geçmişe dönüşler var, bu sayede neler yaşanmışı yavaş yavaş öğreniyoruz. 
Kitap anlatım,kurgu ve çeviri bakımından gayet iyiydi. Kitabın sonlarına doğru heyecan tavan yaptı. Başta ki kötü ayrılışın nedenlerini ve nasılını öğrenince deli oldum. Bazen iki insanın doğru kişi olması da yetmiyormuş. O kadar severken yapılan tercihlerin insanları ne kadar uzağa savurabileceğini görüyorsunuz. Bir de bizim kader-kısmet inancımızın pekiştiğini de hissedebilirsiniz. Eğer kader de yoksa her ne yaparsan yap boşuna olayının yazıya dökülmüş bir hikayesini okudum diyebilirim.
Son sayfayı bitirip kapağını kapattığımda öylece kalakaldım. Midemde bir düğümlenme ve bir öfke, bir isyan hissiyle birlikte tabii. 
Şu yazdıklarımdan sonra kitap hakkında olumsuz düşünmeyin. Evet, kitap mutlu bir sonla, en azından benim mutlu sonumla bitmiyor. Ama gerek anlatımı, gerek sürükleyiciliği, gerekse farklı bir hikayesi ve sürpriz gelişmeleriyle kendine çekiyor.
Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.


Değerlendirmem


5-Tek kelimeyle mükemmeldi


***

Kalbini sadece bir kez verebilirsin; ondan sonraki her şey ilk aşkının peşinden gelir.


Her fırsattan istifade etmesiyle bilinen sivri dilli Olivia Kaspen, akılsızca çekip gitmesine izin verdiği eski erkek arkadaşı Caleb Drake ile şans eseri karşılaşınca kendisini ilk aşkıyla ikinci bir şans isterken bulur. 

Calebın hafızasını kaybettiğini öğrenen Olivia, onu geri kazanmak için ne kadar ileri gidebileceğine karar vermelidir. Ancak gerçek kimliğini ve kötü geçmişlerini gizli tutmaya çalışan Olivianın en büyük engeli Calebın kurnaz yeni kız arkadaşı, Leah Smithtir. 
Böylece bu iki hırslı kadın arasında kendilerini hatırlamayan bir adamı elde etmek için girdikleri vahşi bir mücadele başlar. Ama çok geçmeden Olivia, bir zamanlar kendisinin olanı almak için savaşırken yalanlarının sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalır. 

Peki, aşk her şeyi affeder mi?2 yorum:

 1. Ahh benimde gecen hafta sonumun büyük eglencesiiii ^.^Aspendosa karşı olan tüm ön yargımın kırılma sebebi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, benim de Aspendos'la ilgili hayal kırıklıklarım mevcut ama bu kitabı gerçekten de çok iyiydi. :)
   Okurken hissettirdiklerini unutamam diye düşünüyorum.

   Sil