14 Kasım 2013 Perşembe

RKBT 1. Gün || İLKER BALKAN KİTAPLARI: KÖR KUYU || YORUM & ÇEKİLİŞTANITIM

Kör Kuyu 

Bir çocuk sahibi olabilmek için nelere katlanabilirsiniz?..

Nilgün aşksız bir evlilikte çırpınan bir kadındı ve kocası İbrahimden tek beklentisi bir çocuk sahibi olabilmekti. Yaşamı boyunca sevgiyi hiç tatmamış hiç kimse tarafından doyasıya sevilmediğinden kimseyi de doyasıya sevemeyen Nilgünün tek arzusu doyasıya sevebileceği bir evladının olmasıydı. Ancak Nilgün için bu pek de kolay değildi. Rahminde bebeğinin tutunmasına engel olan bir kusura sahip Nilgünün arayışı onu falcılardan hocalara oradan da doktorlara hastanelere taşıyacak ve sonunda istediği o çocuğa kavuşacak mıydı ?

Anne olmak için neleri feda edersiniz nelere katlanırsınız Annelik ruhunuzu nasıl bir ateşle doldurur Peki ya doğacağı kesin olmayan bir çocuk için hayatınızı ortaya koyup acılar içinde ölmeyi göze alabilir misiniz ?

İlker Balkan üçüncü romanı ile bizi hem bireysel hem de toplumsal olarak çok etkileyen bir konuya dikkat çekici bir nokta etrafında dolaşarak taşıyor. Daha ilk sayfadan okurunu saran anlatımı şaşırtıcı olay örgüsü ve yazarın güçlü dilsel kavrayışı ile Kör Kuyu okuruna sıradışı bir deneyim vadediyor..

YORUM

Çok fazla yerli yazar okumazken Kör Kuyu ilk çıktığından beri gerek konusu, gerek kapağı ile oldukça dikkatimi çekiyordu.Yazarımız kendi toplumumuzun değerlerini, ön yargılarını, inançlarını, cahaletini ve sorunlarını karakterlerinde ortaya çıkarmış, anne olmaya çalışan bir kadının hikayesinin ağırlığında bir çok konuyu işlemiş. Çocuk sahibi olmaya çalışan  İbrahim ve Nilgün'in ekseninde gelişen ama her bir karakterinde ayrı bir dram olan kurgusunu çok sevdim. Hepsinin ortak paydası İbrahim ve Nilgün'dü. Onların seçimlerinin neticesinde bir araya gelen karakterlerini ve gelişen olaylarını ilgiyle okudum. Sanırım hayatımızın bir köşesinde Nilgün'lere, İbrahim'lere, Funda'lara rastlıyor olmamızdan kaynaklanıyordu bu durum. Tecavüzcüsüyle evlenmek zorunda kalan kadın, sevmediği halde ailelerin isteği ile evlenen, bedenen eş olup ruh eşi olamayan kadın ve erkek, saplantılı bir halde çocuk sahibi olmak için bir kadının vazgeçtikleri, umudun olmadık yerlerde aranması, sevgisizlik içinde geçen yıllara rağmen alışkanlık mı yoksa korku mu bilinmez, bir arada kalıp ikili bir hayat yaşanması, sadakatsizlik ve dahası...
Baştan sona tüylerim diken diken, yer yer ağlayarak yer yer kim haklı kim haksızı ayırt edemez halde okudum kitabı.                             

Kitapta her zaman sade bir dil, akıcı bir anlatım arayan biri olarak, çok başarılı buldum İlker Balkan'ın Kör Kuyu'sunu...
ve okumak üzere rahatlıkla tavsiye edebilirim :)


***

.... Ve Çekiliş

son olarak da tur takvimimiz
hoşçakalın, sevgiyle kalın...

Çiğdem2 yorum: