5 Mayıs 2014 Pazartesi

RKBT 22.TUR || ESTHER GERRİTSEN - SÜPER GÜVERCİN || YORUM


Orjinal Adı: Superduif
Seri Bilgisi: -
Goodreads Puanı: 3.47
Türkçe Yayın: Trend Yayınları
Çevirmen: Filiz Yarlıbucak Salman

Yorumum

Süper Güvercin bugüne kadar okuduğum ilk Trend Yayınevi kitabı oldu. Tanıtımlar dönerken konusunun biraz gizemli havasından dolayı merak etmiştim. Sağolsun, yayınevinin gönderimi gayet hoştu. Paket süsüne varana kadar hoş bir özen ve notla gönderilmişti.
Gelelim kitaba, öncelikle kapaktan başlarsam orjinaline kıyasla bizde çıkan kapağı sevdim diyebilirim. Kapaktaki küçük kız iyi seçim olmuş, kitaba biraz daha kişisellik katmış bence.
Konusuna gelince, küçük bir kız çocuğunun sancılı büyüme sürecini onun bakış açısıyla anlatan bir kitap. Bonnie 12 yaşında ve çoğu çocuğa göre sorunlu bir ergenlik yaşamaktadır. Anne ve babası diğer ebeveynlere göre oldukça yaşlı kalmış, onlarla iletişimde sorunları var. Hepimiz bu dönemi iyi kötü geçirmişizdir. Kiminiz kendimizi çirkin bulmuşuzdur, kimimiz görünmez olmayı istemiştir, kimimizde ilgi odağı olmayı istemiştir, kimimiz arkadaş edinmekte sorun yaşamışızdır.
Bonnie'de bunları yaşıyor ancak onunki normal olarak adlandırılabilecek sınırları zorluyor. Artık bir yerde Süper Güvercin ortaya çıkıyor. Bonie'nin kendini ifade etmeye çalışmasının, bir şeylerin doğru gitmediğine dair bir çığlığı Süper Güvercin. Kitabın başından sonuna kadar Süper Güvercin'in kurgusal gerçekliğini merak ettim durdum. Anne babasının her ne kadar eğitimli insanlar olmasına rağmen biricik çocuklarının psikolojisini farketmemelerini öncelikle anlamlandıramadım. Ama biraz düşününce kitap Bonnie'nin bakış açısıyla yazıldığı ve ailesinin onu anlamadıklarını düşünmesi sebebiyle bu kısmın öyle olmasını garipsememek lazım dedim. Bence Bonnie'nin iki kırılma noktası oldu biri İne, diğeri ise Manuel. Kim bunlar, ne oldu derseniz, fazlasıyla spoiler vermiş olurum.
Yazım olarak oldukça basit bir dil kullanılmış ki, küçük bir çocuğun ağır ve ağdalı bir dil kullanması beklenmeyeceğinden bu da oldukça makuldü. Ergenlik sorunları üzerine farklı bir yaklaşım tarzıyla kurgulanarak yazılmış bir kitap olmuş.

Değerlendirmem

3- Orta karar, iyisiyle kötüsüyle okunur.


***

Esther GERRITSEN Hollandanın umut verici edebi yeteneklerinden biri olarak kabul edilen, eserleri Fransızca, Almanca, Macarca ve Slovenceye çevrilen, 1999 yılında Duisburg Hollanda-Alman Gençlik Tiyatrosu ödülünü kazanmış olan genç bir yazardır.

Yazar, 2011 yılında Libris Literatuur ödülüne aday gösterilen romanı Süper Güvercin ile artık Türkçede!

Kim olduğunuzu ilk ne zaman anladınız?

Büyümek hepimiz için çok zordu. Ancak Bonnie için büyürken normal davranmak zorunda olmak daha da zor!

Özel bir yeteneğiniz olsa ve herkesin bunu göremeyecek kadar kör olduğunu anlasanız, ne yapardınız?

On iki yaşındaki Bonnienin dilinden yetişkinlerin dünyasında bir Süper Güvercin olmanın zorluğunu okurken, içinizdeki çocuğu ne zaman dinlemekten vazgeçtiğinizi fark edeceksiniz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder