27 Mayıs 2014 Salı

Claire Messud - Üç Oda Bir Yalnızlık [YORUM]

Orjinal Adı: The Woman Upstairs
Seri Bilgisi: -
Goodreads Puanı: 3.34
Türkçe Yayın: Martı Yayınları
Çevirmen: Derya Engin
Türü: Dram

Yorumum

Üç Oda Bir Yalnızlık....
Bana oldukça şiirsel geldi kitabın adı. 
Hele ki anlatımını oldukça sevdim, sanki Nora karşıma geçmiş aynen kapak ve bölüm başlarında olduğu gibi sandalyede oturmuş, birebir bana anlatıyormuş gibi geldi. Nora kim mi diyorsunuz, kitabın, ana karakteri, konusu, anlatıcısı, yaşayanı kısacası herşeyi. Doğrudan Nora'yı okuyorsunuz, başlarken oldukça kızgın, öfkeli. Hayata karşı, kendine karşı. Nora dışardan bakıldığında başarılı bir kariyere sahip. İlkokul'da öğretmenlik yapıyor,öğrencileri arasına favori. Ama bu Nora gerçek değil, aslında bir kabuk. Nora hep iyi evlat, iyi kardeş, iyi öğretmen, iyi arkadaş olmuş. Kendini baskılamış. Aslında oldukça yetenekli bir sanatçı, ancak hayali tam zamanlı sanatını yapmakken, öğretmenlikten kalan vakitlerinde hobi olarak yapmak zorunda kalmış. Kabuk olan Nora hayatına rutinlerle devam ederken, gerçek Nora, kendi içinde yalnızlığın ve yapmak isteyip de yapamadığı onca şeyin ağırlığını, pişmanlığını yaşar. Kendini üst kattaki kadın olarak görmektedir, ulaşılmaz, yalnız, ihtiyaç duyulmayan üst kattaki kadın...
Nora'nın dünyası Lübnanlı Shadid ailesiyle tanışmasıyla değişmeye başlar. İlk dikkatini çeken ailenin ufak oğlu Reza'dır. Sonrasına ise kendisi gibi sanatçı olan annesi Sirena ve profesör olan baba Skandar.
İşler bundan sonra daha da karmaşıklaşır. 
Nora'nın psikolojisi, duygusal gelgitleri, Sirena ve Skandar çiftine olan aşırı hayranlığı gerçek Nora'nın yalnızlığını gitgide ortaya çıkarıyor. 
Kitap boyunca Nora'ya üzüldüm, kızdım hatta evire çevire dövmek istedim. Ama en sonunda geldiği noktada onun öfkesine hak verdim. Hatta kızgınlığının ve öfkesinin asıl kaynağını öğrendiğimde acıdım. 
Yazarı ilk kez okuyorum. Anlatım tarzı ve kullanmış olduğu dil hoşuma gitti. İlk sayfalardan itibaren kelime seçimleri ve cümleleri, anlatmak istedikleri açısından bence tam anlamıyla bir nokta atışıydı. Nora'yı tüm kusurlarıyla, iyi ve kötü yönleriyle ortaya koyduğunu düşünüyorum. Entellektüel düşüncelerin bol bol olduğu, bir kadının iç dünyasının dışa vurulduğu bir kitaptı. Son derece keyif aldığım okumalardan biri oldu.

Değerlendirmem;

4- Ortalamanın oldukça üstündeydi, keyif aldım

***

Hayatı boyunca başarılı bir sanatçı ve anne olmanın hayalini kuran Nora amaçlarını gerçekleştirmek yerine "Üst Kattaki Kadın" ve güvenilir bir insan olarak yaşamına devam etmiş bir ilkokul öğretmenidir, fakat yeni öğrencisi Reza ile onun ebeveynlerini tanıdığı andan itibaren kendini, inançlarını ve benliğini sorgulatan bir varoluş karmaşasının içinde bulur.

Claire Messud'un içtenlikle ve yürek yakan bir üslupla kaleme aldığı Üç Oda Bir Yalnızlık'ta kendinden öte bir dünyaya dahil olmayı arzulayan yalnız bir kadının sürükleyici itiraflarına şahit olacaksınız.

"Edebi anlatımın zekice işlendiği bu roman baştan sona nefes kesen bir okumayı garanti ediyor."
USA Today-

"Sayfalarından tutkunun ve sanatın fışkırdığı bu roman, otantik bir hayatı kucaklamanın heyecanını ve duygu yoğunluğunu gözler önüne seriyor."
-Booklist-

"Pek çok mecra tarafından yılın kitabı seçilen The Emperor?s Children?ın yazarından ustaca işlenmiş bir roman daha."
-The New York Times-

"Büyüleyici ve kusursuz bir anlatım... Messud?un geniş bir tasvir ve hayal gücü var."
-San Francisco Chronicle-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder